Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Main Menu

سه شنبه, 24 بهمن 1396 12:09

60 درصد تجهیزات آزمایشگاهی در حوزه پژوهش از داخل کشور تامین می‌شود

معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: 50 تا 60 درصد تجهیزات آزمایشگاهی در حوزه پژوهش از داخل کشور تامین می‌شود.


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمود شیخ زین‌الدین در دومین کنگره نوآوری و فناوری سلامت در دانشگاه امیرکبیر گفت: اقتصاد دانش‌بنیان اقتصاد جوانان است، در این سال‌ها نیز بسیار می‌شنویم که بعد از انقلاب اتفاق خاصی نیفتاده است. آن‌قدر این جمله را تکرار می‌کنند تا همه آن را باور کنند، در صورتی که این گونه نیست. تا قبل از انقلاب 100 هزار دانشجو داشتیم اما الان 5 میلیون دانشجو داریم.
وی ادامه داد:‌ امروز بزرگترین شبکه ملی نوآوری در همه استان‌ها و شهرستان‌ها شکل گرفته است و این تحول بزرگی در حوزه نوآوری است.
معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سه چهار سال گذشته دو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و صنعتی امیرکبیر همکاری‌های خوبی با یکدیگر داشتند و توانستند حوزه اقتصاد دانش‌بنیان در بخش سلامت را بسیار فعال کنند.
شیخ زین‌الدین به حوزه واردات در کشور اشاره کرد و گفت:‌ بر اساس برآوردهای هیات امنای صرفه‌جویی ارزی مشخص شده است که 30 درصد کالاهای مورد نیاز کشور که امروز وارد می‌شود از داخل قابل تامین است و 70 درصد آن باید همچنان از خارج وارد شود این هیات به این نتیجه رسیده‌اند که سهم 30 درصدی داخل را به 70 درصد برسانند همچنین پیش‌بینی شده که خریدهای طولانی مدت از شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گیرد تا این شرکت‌ها بتوانند با پشتوانه بهتری وارد بازار شوند.
وی تاکید کرد: ما شرکت‌های خوبی در حوزه تجهیزات پزشکی داریم به طوری که در نمایشگاه‌ تجهیزات آزمایشگاهی مجموع دانشگاه‌ها 385 میلیارد تومان از این نمایشگاه خریداری کردند. قبول داریم که همه تجهیزات کیفیت مطلوب ندارند اما می‌توانیم به سمت بهبود کیفیت آنها پیش رویم. اگر این کالاها را از خارج وارد می‌کردیم بیش از هزار و 300 میلیارد تومان هزینه آنها می‌شد.
معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: 80 تا 90 درصد نیاز آزمایشگاهی دانشگاه‌ها در داخل قابل تامین است و در حوزه پژوهش 50 تا 60 درصد نیازها از داخل تامین می‌شود، اکنون ما شرکت‌هایی داریم که به حوزه صادرات وارد شده‌اند و این برای ما جهش خوبی است.

محمود شیخ زین الدین

www news
آخرین ویرایش در سه شنبه, 24 بهمن 1396 12:11